Okul Temizliği

Okul Temizliği

Okul Temizliği

Geleceğimiz, yarınlarımız olan, toplumumuzu daha ileri, daha çağdaş ve sağlıklı nesillere taşıyacak olan çocuklarımızın günlerinin hemen hemen çoğunu geçirdikleri okulları en ciddi ve en hassas şekilde temizlemek için elimizden gelen en yüksek çaba ve özveriyi göstermekteyiz. Okul temizliği ihtiyaçlarınızı eksiksiz bir şekilde karşılıyor, gereken her şeyi sizin adınıza biz düşünüyoruz.

Okullar, kolejler, dershaneler, yurtlar, kreşler, fakülte binaları, kampüsler kısacası eğitime hizmet eden her alanda maksimum kalitede hizmeti sunmaktayız. Özgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yüksek seviyede tutulması ve eğitimde hedeflenen kaliteye erişebilmesi, okul binalarının fiziki yapılarından ve çevreden kaynaklanan olumsuz sağlık şartlarının iyileştirilmesi, koruyucu tedbirlerin alınmasına bağlıdır.

Okullarda çok sayıda öğrenci bir arada bulunduğu için uygun olmayan koşulların varlığında bulaşıcı hastalıkların görülmesi ve yayılması daha kolay olmaktadır. Okul sağlığını olumsuz yönden etkileyen çevresel etkenler arasında fiziksel etkenler önemli bir yer tutmaktadır. Bu çevre etmenleri arasında su, hava, kapalı ortam kalitesi, aydınlatma, çöp, gürültü tuvaletler, oyun alanları vb, bulunmaktadır. Öğrencilerin gurup halinde bir arada bulunmaları bulaşıcı hastalıkların artmasını ve hızla yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden okullarımız da koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir.

Okul temizliğinde dikkat edilmesi gerekilenleri şöyle sıralayabiliriz;
1.Okullardaki tuvaletler mutlaka temiz ve hijyen olmalıdır. Tuvaletler mutlaka sık sık temizlenmelidir. Temiz ve hijyen olmayan tuvaletler hastalık yayar. Okuldaki hastalıklar ilk olarak kirli tuvaletlerden yayılabilir. Tuvaletleri temizlerken dezenfektan maddeler ve temizlik malzemeleri kullanılmadır. Temizliği yapacak kişiler tuvalet, temizlerken ellerinde eldiven ve üstlerinde iş elbisesi olmalıdır. Tuvaletler kesinlikle öğrencilere temizletilmemelidir.
2- Okuldaki koridorlar temiz, düzenli olmalı, ortak alanların temizliği detaylı olarak yapılmalı, kuru süpürme tozlarının bir bölümünün havaya kaldıracağından tercihen yıkanmalı veya ıslak paspas ile silinmeli ve rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Bu işlemler gelişigüzel yapılmamalıdır. Profesyonel bir firma tarafından temizlik hizmeti sunulmalıdır.
3- Sınıflar, öğretmenler odası, kütüphane, yönetici odaları, varsa revir, spor salonu, laboratuar ve atölyelerin temizliği en etkili temizleyiciler ile yapılmalı, sınıflar da temizlendikten sonra havalandırılmalıdır. Çünkü içerideki kimyasal kokusu istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. 
4-Mikrop ve virüslerin yayılmasını önlemek için okullarda ellerin çok sık değdiği yüzeylerin kapı kolları musluk başları elektrik düğmeleri, masalar ve sıraların günlük kullanılan temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler ile temizlenmelidir. 
Yukarıda saydığımız işlemler amatör bir temizlik kadrosu ile yapılmamalıdır. Yukarıdaki işlemler sadece profesyonel bir temizlik firması tarafından karşılanabilir. Profesyonel temizlik denildiği zaman ise akla ilk olarak Antalya Ceren Temizlik gelir.